Dostrzegać dobro w człowieku

Wytrzymać przez cały dzień bez jednego złego słowa, to wielka sztuka, ale większą jest wypowiedzieć dobre słowo do drugiego człowieka. Denerwuje mnie wiele rzeczy, poczynając od codziennych drobiazgów związanych z bytowaniem, poprzez ludzkie marudzenie, polityków, sprzedawców różności, aż po duże problemy na przykład z rodziną, sprzątaniem, pieniędzmi. Czasami sobie zaklnę, ale bardzo rzadko, bo nauczyłem się gryźć w język. Nie znoszę wulgaryzmów. Poza tym staram się nie denerwować tym, na co nie mam wpływu. Generalnie lubię patrzeć z góry na drobiazgi życia, perspektywicznie, wtedy ich nie widać. A zatem nie ma i powodów do rzucania mięsem.

Nauczyłem się też wypowiadać dobre słowa. Czasami obawiam się, że będę poczytany za pochlebcę. Jednak uważam, że każdy z nas lubi usłyszeć o sobie coś dobrego. Dlatego staram się tak patrzeć na innych, aby dostrzegać w nich to, co dobre i piękne. Uczyłem się tego wiele lat. Zamiast więc kosić ludzi po kostkach, dodaję otuchy, mówię o tym, co dostrzegam w nich wspaniałego, czego im zazdroszczę i czego chciałbym się od nich nauczyć. To nie jest lizusostwo, pochlebstwo, ale zdrowe podejście do relacji międzyludzkich – tak mi się wydaje. I uczę się codziennie, czerpię garściami z napotykanych ludzi, z ich wartości, umiejętności, poglądów.

7 komentarzy do “Dostrzegać dobro w człowieku

  1. Nie znoszę wulgaryzmów nie miałam z tym nigdy problemu obrzydzają mnie zwłaszcza wpisy opatrzone suto brzydkimi słowami dla mnie nic nie znaczącymi.Dobre słowo,ono się należy każdemu .wypowiadane bez interesownie cieszy chyba najbardziej .Tu muszę przyznać że uczyłam się tego, w pewnym momencie życia doszłam do wniosku że złośliwość jest zła i nie przynosi nic dobrego, nikomu .

  2. tak…czuję podobnie, życie jest piękniejsze i łatwiejsze, gdy wypatruje się dobra w ludziach i radości z drobiazgów. 🙂 Pozdrawiam.

  3. Paweł myślę że wierz że do końca życia się uczmy. Opowiadania twoje są pouczające zazdroszczę Ci Twojego spokojnego podejścia do życia myślę że zwiekiem przychodzi dużo cierpliwości i inaczej paczymy na świat i ludzi twoje odpowiadania dużo dały mi do przemyślenia pozdrawiam

  4. Paweł myślę że wierz że do końca życia się uczmy. Opowiadania twoje są pouczające zazdroszczę Ci Twojego spokojnego podejścia do życia myślę że zwiekiem przychodzi dużo cierpliwości i inaczej paczymy na świat i ludzi twoje odpowiadania dużo dały mi do przemyślenia pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.