Czy jestem zdrowy psychicznie?

Mogą nas obedrzeć ze wszystkiego, ale godności nikt nie jest nam w stanie odebrać. Godność jest takim fundamentem, na którym wspierają się nasze wartości, rozum i uczucia, nasze postawy i działania. Jest ona taką instancją, o której na co dzień nie myślimy. Może nawet bardzo rzadko myślimy lub nawet wcale.

Czym jest godność?

Rozmawiałem o tym z moją koleżanką, która jest psychiatrą. Spotyka się z dziesiątkami ludzkich problemów, tragedii, ogromem cierpienia. Jej pacjenci nie potrafią sami sobie poradzić z traumą. Zaznaczyła nawet, że znacznie mniej ma pacjentów chorych psychicznie, a więcej pozbawionych zdrowia psychicznego. Nie mieć zdrowia psychicznego to coś innego – według niej – niż być chorym psychicznie. Zdrowie psychiczne objawia się radością życia, optymistycznym podejściem do codziennego trudu, prawidłowymi relacjami z ludźmi, nieprzerażaniem się nowością, ale gotowością do rozpoczynania nowych etapów, refleksją nad własnym życiem i przechodzeniem na wyższe poziomy rozwoju emocjonalnego czy duchowego. Ludzie mający zdrowie psychiczne odczuwają cierpienie, traumę, ale potrafią je przepracować w sobie i wtedy wzmacniają się, stają silniejszymi psychicznie. To tak w skrócie.

Zapytałem więc sam siebie: czy posiadam zdrowie psychiczne?

Moja koleżanka powiedziała ponadto, że jej pacjenci najczęściej czują się tak, jakby ktoś im odebrał godność. W jakimś sensie utożsamiła godność ze zdrowym poczuciem własnej wartości. Nie potrafiła jednak zdefiniować tego pojęcia precyzyjnie.

Czym jest godność?

Zapytałem o to kolegę socjologa. Odpowiedział, że godność polega na godnym zachowywaniu się wedle pewnych, przyjętych w danym środowisku standardów. Jeśli ktoś się ześwini, uderza poniżej pasa w dyskusji, dokonuje wrednych czynów, wykorzystuje swoją formalną przewagę do ograniczania innych czy zmuszania ich do podejmowania jakichś złych decyzji, to przestaje zachowywać się godnie. Traci w pewnym sensie godność.

Czy ja się zeświniłem? – zapytałem sam siebie.

No tak, jeśli sami nie rozbijemy się o własną głupotę, to nikt godności nam nie odbierze.

3 komentarze do “Czy jestem zdrowy psychicznie?

  1. Pawełku według Twoich informacji na temat zdrowia psychicznego wynika że powinnam sobie poradzić ze swoimi problemami że jestem zdrowa .Co najwyżej mam zachwiania równowagi psychicznej z powodu strachu o jutro ale nie moje….mogę stwierdzić też że się nie zeświniłam a raczej zostałam perfidnie wykorzystana …..nie pierwszy raz…czy to moja wina…czy rozum w walce z sercem zwycięży…..jestem taka już60 lat…czy mam szansę być inną….a może psycholog by pomógł….

  2. Sądzę, że godność to jest takie minimum miłości, która mamy dla siebie. Jeśli pozwolimy na to, aby ktoś ją zbrukał, wtedy czujemy się pozbawieni godności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.