Romantyczna świeca

Paląca się świeca jest symbolem naszej egzystencji. Wraz z każdą przemijającą chwilą, wraz z topieniem się wosku, skraca się nasze życie. A przecież płomyk jest taki delikatny, tak łatwo może zniknąć, bo w najmniej spodziewanym momencie może być podmuch wiatru. Fiuu… i koniec, chociaż wydawało się, że jeszcze płomień będzie dumnie trwał bardzo długo. Ciemność.

No właśnie, sensem i funkcją świecy jest dawanie blasku. Mały ogienek potrafi rozproszyć mroki nocy, rozświetlić wnętrze pokoju, stworzyć romantyczny nastrój, doprowadzić do refleksji.

Czyż sens naszego ziemskiego bytowania nie jest podobny?

Czyż i naszym zadaniem nie jest czynienie jasności poprzez działanie wedle dobrych wartości?

Czyż i my nie rozświetlamy naszą delikatnością, mądrością, życzliwością ludzkiego wnętrza?

Czyż i my naszą czułością i miłością nie stwarzamy romantycznego nastroju?

Czyż i my naszą przyzwoitością nie skłaniamy do refleksji?

Jesteśmy jak paląca się świeca, która rozprasza mrok. Czasami tylko, gdy knot za długi, troszkę zadymimy. Bo każdemu zdarzają się błędy. Ważne jest, aby wtedy przyciąć knot i wtedy ogień znów pali się czystym blaskiem.

A ja staram się, abym nie wypalał ognia swojej świecy bez potrzeby, na darmo, bez sensu. Ogień ten bowiem jest cenny.

3 komentarze do “Romantyczna świeca

  1. Mniej błędów popełniamy, gdy miłość jest w nas, ponieważ mamy większą wrażliwość, bardziej potrafimy się wczuć w sytuację innych, więcej rozumiemy, wszystko przebaczamy, nie chcemy nikogo krzywdzić, nie sprawia nam trudności czynienie dobra. Miłość nie przychodzi na zawołanie, uczymy się jej całe życie, a razem z nią pokory, bez której jest w ogóle niemożliwa. Trudne, ale tylko dzięki niej jesteśmy godni nazywać się Homo sapiens………… tak myślę………

  2. Myślę że moja świeca płonie i niejeden mrok rozjaśniła …..bywało że dymiła krótko…. ale najczęściej płonęła i płonie jasnym ciepłym światłem…zawsze starałam się żeby sytuacje w moim życiu były jasne i przejrzyste a wzajemny szacunek był na pierwszym miejscu N ,żeby ludziom którzy są ze mną dobrze i spokojnie się żyło .No cóż romantycznego światła, ta moja świeca nie daje ,ale czy mogę żądać zbyt wiele……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.