Co jest najważniejsze w życiu? – rozważanie Maćka

Z pewnością zadawaliście sobie pytanie: co jest najważniejsze w życiu?

Pieniądze, majątek, modne ciuchy, szybkie samochody, luksusowe dobra, wyborne alkohole, markowe cygara, topowe garnitury, buty, suknie?

A może nieruchomości, mieszkanie, działka za miastem, dom na wsi, willa z basenem i sauną?

Kariera zawodowa, świetna praca, sukcesy, zaszczyty, splendor, medale, odznaczenia, kwiaty, krawaty, pompa i puc?

Kondycja fizyczna, siła, przebojowość, energia, zdrowie? „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Z pewnością to bardzo ważne, ale też nie jest to celem samym w sobie. To stan pożądany, który, chcielibyśmy, by trwał jak najdłużej. Ale czy samo przebycie kilkudziesięciu lat w stanie 80 kg świeżej, zdrowej wołowiny z kością to wszystko?

Zachowanie twarzy, postępowanie zgodne z zasadami, z kodeksem honorowym, z wiarą. Możliwość spokojnego spojrzenia sobie w lustrze w twarz. Bardzo ważne.

A może najważniejsze to „Ja”. Filozofia „jestem najważniejsza/ najważniejszy” może jest i dobra i wygodna w codziennym życiu dopóki … dopóty nie będziemy zmuszeni korzystać z pomocy innych, dopóki nie napotkamy osoby wyznającej tę samą zasadę. I co wtedy?

Oczywiście, nie oznacza to, że różne gadżety, luksusy, dobra, przyjemności, nie są ważne. To naturalna potrzeba człowieka, żeby dążyć do poprawy statusu materialnego, żeby otaczać się dobrymi jakościowo rzeczami, sprawiać sobie i innym przyjemność, poprawiać humor, kupując choćby drobiazg. Nie przekreślajmy tego. Podobnie dbanie o zdrowie, o kondycję fizyczną, jest czymś niezwykle pozytywnym i godnym polecenia.

Ale co jest najważniejsze? Nie będę chyba oryginalny, gdy powiem, że w życiu najważniejsi są ludzie. Rodzina, bliscy, dzieci, rodzice, brat, siostra, przyjaciele, znajomi, koledzy, koleżanki, ale także inni, napotkani, przywołani w opowieściach, sprawdzeni w sytuacjach, znani od lat, spotkani przez chwilę, bliscy, towarzyszący nam od zawsze, przez jakiś czas, przez moment.

Czy to prawda? Czy to tylko banalne stwierdzenie? I skąd takie przekonanie?

Przymknijcie na chwilę oczy, co, kogo widzicie? W trudnych chwilach, np. w szpitalu, w ciężkiej chorobie, w poważnym stanie, wiele osób to wie … gdzie podążają myśli, co, kto przebiega nam przed oczami? Samochody, garnitury, cygara, sukienki, bransoletki? Czy ludzie? Nasi, w zapamiętanych, odblokowanych, przypomnianych sytuacjach … uśmiechamy się wtedy do nich, do sytuacji, zdarzeń z ich udziałem, nie do garniturów i biżuterii.

A jeżeli ludzie są najważniejsi, to i znajdzie się miejsce dla mnie, dla „ja” jako człowieka. Ale też dla mnie jako jednego spośród nich, dla których będę najważniejszy jako człowiek, jako jeden z bliskich …

Maciek Świerczyński

styczeń 2017 r.          

11 komentarzy do “Co jest najważniejsze w życiu? – rozważanie Maćka

 1. W życiu Najważniejsza jest Miłość. Człowiek..Przyjaciel…i długo długo nic ..ZDROWIE..No bo jeśli go nie ma to trudno się cieszyć..itd..

 2. To prawda …. Najbliżsi w chwilach kryzysowych są najważniejsi…. Rodzina, przyjaciele, Czasami przyjaciel ważniejszy niż rodzina…. Miłość , tylko miłość jest ważna.

 3. Co jest dla mnie najważniejsze na świecie, MIŁOŚĆ, ta wszechogarniają. Jeśli mamy ją w naszym sercu, to jesteśmy miłością, która obejmuje każdą istotę, którą spotykamy na swojej drodze. I bliskich, znajomych, nieznajomych, tych, którzy nas skrzwydzili i tych dotąd obojętnych. Wtedy dzieją się cuda, przyciągasz wszystkich do siebie, nie tylko tych, którzy Cię zawsze kochali, oni zawsze będą przy nas, ale również tych obojętnych i prawie nieznanych,np. tych, z którymi przez wiele lat łączyło nas tylko „dzień dobry”, przychodzą, sami ofiarują pomoc, pragną naszej obecności. Bo jeśli jesteśmy miłością, to nie ma w nas żadnych złych uczuć, osądzania, oceniania, kłamstwa, obłudy. Jest zrozumienie, prawda i szczerość.I uśmiech i magiczne słowo „kocham”. KOCHAJMY SIEBIE I LUDZI. Pozdrawiam Izabela

 4. Człowiek pogodzony ze sobą ….najważniejsze to spokój wewnętrzny….siła charakteru ,czyste serce i czyste sumienie wtedy możemy zadbać o resztę .Potrafić cieszyć się z cudzego szczęścia ,umieć przeżyć każde jutro ,to jest najważniejsze ….wtedy możemy kochać, zdobywać ,gromadzić i na pewno będziemy szczęśliwi.

 5. Ja naleze do osób ktore uwielbiaja pomagac innym!
  Mam w tym duza satysfakcje osobista!
  Nie czekam na rewanz- lubie bez interesownie robic cos co komus moze sprawic radosc!
  Nie zawsze w zyciu jest pieknie i kolorowo-nie wiem co mi los jeszcze da w prezencie ale mówia ze nasza pomoc powróci z podwojona siła!
  Oby tak bylo bo byc moze i ja kiedys bede ja potrzebowala!
  Dla mnie kazdy czlowiek jest wazny-nie musi to wcale byc najblizsza rodzina?
  Z rodzina to najlepiej wychodzi sie na zdjeciach!
  Obce osoby nie kiedy sa mi blizsze niz te prawdziwe bliskie?
  Ale to tak jest w moim przypadku-byc moze kto ma inne zdanie ?
  Mysle ze badzmy mili dla wszystkich a i nam bedzie miło:)

 6. Bardzo milo mi sie czytalo ten tekst.W dzisiejszych czasach sa jednak jeszcze ludzie,ktorzy potrafia zwolnic i zastanowic sie co jest w zyciu najwazniejsze.Cala prawda,bywaja momenty, ze nic sie nie liczy tylko osoby, ktore sa blisko nas.Gratuluje priorytetow.Pozdrawiam serdecznie.

 7. Jest wiele rzeczy ważnych ,zdrowie ,rodzina ,praca ,pieniądze ,przyjaciele , ale najbardziej ta osoba bliska , która jest przy Tobie ,to ona pomaga Ci dźwigać ciężar dnia codziennego ,jest przy Tobie w chorobie ,czujesz jej dotyk ,ciepło. Jesteście sobie bliscy ,dzielicie się wszystkim. Możecie liczyć na siebie . A kiedy jej zabraknie ,jest pustka .Nie potrafimy cieszyć się .Co z tego że mamy pieniądze .Przyjaciele przychodzą i odchodzą .Zdrowie też do czasu, rodzina ma swoje problemy.

 8. Według mnie to zdrowie, kochajaca rodzina bez wzgledu na wszystko to sa najważniejsze wartosci w zyciu kazdego czlowieka. Zasady? Kazdy moze je zlamac w kazdym momencie swego zycia. Chociaz niektorzy zapomnieli o tym gonia za pieniadzem (nie jest w zyciu najwazniejszy nie da Nam prawdziwej rodziny, szczescia tylko ulatwia zalatwianie niektorych spraw materialnych). Wedlug mnie te wartosci sa najwazniejsze. Majac prawie 30 lat duzo musialam przejsc zeby do tego dojsc.

 9. Milosc tez jest wazna w zyciu kazdego czlowieka. Bez niej nie walczylibysmy o wszystko to co Nam potrzebne. Ale tylko prawdziwa milosc przetrwa wszystko. Jesli sie kocha druga osobe to bezinteresownie na dobre i na zle

 10. Ludzie ,najważniejsi są ludzie ci którzy są z nami ,zawsze są obok i cały czas….. bez względu na porę ,pogodę i sytuację życiową, to jest rodzina ,,,dzieci ,rodzice wnuki ,,, tu nie trzeba zabiegać o względy ,tu jest miłość bezwarunkowa
  Nie wyobrażam sobie życia bez nich przy ich miłości mogę wszystko

 11. Uważam, że najważniejsze wartości w życiu człowieka to miłość, przyjaźń i zaufanie. Bo to właśnie te wartości pokazują nam, jak bardzo jesteśmy potrzebni innym ludziom i że zawsze możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie.
  Wielu ludzi uważa, że najważniejszymi wartościami w życiu człowieka to dobra materialne i bogactwo. Ale Ci ludzie się mylą – wkrótce przekonają się, że to im nic nie da. „Przyjaźń” z pozoru słowo dobrze znane każdemu człowiekowi. Ale tak naprawdę wiele z nas nigdy nie zaznało prawdziwej przyjaźni. Istota ludzka jest istotą społeczną – musi utrzymywać stałe kontakty z innymi ludźmi aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować.Jest jeszcze miłość, przyjaźń, poczucie szczęścia, które mają nikły związek z pieniędzmi. Ludziom wydaje się, że sukces to ogromna góra pieniędzy, luksusowe samochody i wszystko, co pokazują w telewizji na filmach. Dla mnie sukces życiowy jest sumą sukcesów, które osiągamy każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.