Miłosny crush – Maciek lubi polskie dziewczyny

„Crush” to angielskie słowo oznaczające zderzenie, zgniecenie, skruszenie, zdruzgotanie. Pokrewne „crash” to kolizja, wypadek. Mówi się o crash testach, czyli celowych, zaplanowanych próbach zderzeń z udziałem pojazdów przy różnych prędkościach. Bada się w ten sposób skalę uszkodzeń, zniszczeń, strefy zgniotu, zachowanie manekinów, zastępujących ludzi, rozmiar i miejsca ich obrażeń.

Ale to nie jedyne znaczenie. Jeden z moich znajomych z facebook’a, ze Stanów, napisał niedawno: „I have crush on polish girl”. Nie oznacza to jednak, że miał wypadek, w którym ucierpiała polska dziewczyna. To oznacza, że się zakochał, zauroczył. Tak na marginesie: niby ze Stanów, ale Ameryki nie odkrył. To akurat, że polskie dziewczęta, polskie kobiety są najpiękniejsze, wiedzą nie tylko w Polsce, w USA, ale na całym Świecie. W każdym razie widać, że nie w ciemię bity, zna się na rzeczy, po prostu ma gust.

Dlaczego tak powiedział? Dlatego, że „crush” oznacza również zauroczenie, zakochanie się.

„To have crush on somebody” to zauroczyć, zakochać się, zapomnieć w kimś, oszaleć na czyimś punkcie. Crush w tym znaczeniu to: fascination, love affair, to drive sb crazy.

W Polsce powiemy raczej: „Koń mnie kopnął”, „Mam na Jej punkcie hopla”. Kiedyś mówiło się: „ale się zabujał”, a jeszcze dawniej: „czuje do Niej miętę przez rumianek”, „zachwycił się w Niej”. Krótko mówiąc: „zakochany od pierwszego wejrzenia”. W wersji polsko-amerykańskiej moglibyśmy powiedzieć: „Zakochany od pierwszego zderzenia”.

I o tym właśnie śpiewa Jennifer Paige w słynnym przeboju „Crush”:

„It’s just (ahh) a little crush  …  Sha – la – la – la” https://www.youtube.com/watch?v=EIhSnaqou0I

Piękna, nastrojowa ballada zaśpiewana ciepłym głosem w romantycznym stylu, z ciekawym tekstem. Pamiętamy świetny teledysk, gdzie dwie pary zakochanych jadą odkrytym samochodem na randkę z przeznaczeniem („date with destiny”), uśmiechnięci, szczęśliwi … to zobrazowanie „crush” w dwóch znaczeniach, jadą po miłość, ale samochód przypomina nam źródłosłów, etymologię słowa.

A może ktoś zna jeszcze jakieś ciekawe słowo w języku polskim albo w jakimś obcym, które oznacza to samo, co „crush”?

Idzie wiosna. Nie jest wykluczone, ze czekają nas crush (crash)testy … a w miłości, tak jak w drodze, mamy całą gamę możliwości: od lekkiej stłuczki po kompletną demolkę.

 

Maciek Świerczyński

Luty 2017 r.

6 komentarzy do “Miłosny crush – Maciek lubi polskie dziewczyny

 1. „Crush”.. .słowo doskonale oddaje uczucie miłości. Pamiętam ten czas zauroczenia…wyrwane z kontekstu zdarzenia/ zderzenia przypominające o tych chwilach…pierwsze spotkanie na ulicy jak w filmie …upada parasol na chodnik z wrażenia…pierwsza randka po lekcjach ..czeka na ulicy…obiad w restauracji ..drżące dłonie.. pierwszy pocałunek…uniesienie….doznania dotąd nieznane …ach ożyły wspomnienia. Miłość potrafi przetrwać z dużym „Crush”- „kochać na zabój”

 2. No …. ja jak się zakochałam ….za każdym razem ….to było wydarzenie na miarę ryzyka początkującego linoskoczka ….ryzyko z rozkoszą….

 3. Fajne i dowcipnie napisany tekst,a i powialo wiosna. Mozna sie tez dowiedziec ciekawych znaczen slowa Crush. Troche sie rozmarzylam… przypomnial mi sie moj Crush, ktory skonczyl sie slubem. Wydarzenie to mialo miejsce na ulicy, kiedy z grupa przyjaciol postanowilismy wybrac sie na zabawe nad jezioro.Choc ja tylko widzialam przedstawionego mi nowego kolege…przyszlego meza…No coz mozna zapatrzyc sie na faceta na ulicy i walnoc glowa w niski znak drogowy….poslodzic kawe sola zamiast cukrem itd.Co mi sie przytrafialo, chyba musze podziekowac autorowi, gdyz za sprawa tego tekstu przenioslam sie w swiat wspomnien i poprawilo mi to nastroj, bo najlepiej posmiac sie, ze swoich Crush.

 4. Podoba mi sie ten tekst, powialo wiosna,no a skoro wiosna to i duzo przypadkow milosci i Crush.Kazdy ma jakis Crush w swoim zyciu, mozna np…zapatrzyc sie na faceta i walnac glowa w niski znak drogowy….lub tez poslodzic kawe sola zamiast cukrem…Dziekuje autorowi, nie dosc, ze tekst jest inspiracja do poszukiwan nowych znaczen slowa Crush to jeszcze przenioslam sie do swiata wspomnien, co wprawilo mnie w dobry nastroj, bo najlepiej posmac sie z wlasnych Crush.
  Joanna

 5. Dobrze opisany milosny crush .
  Stan , ktory dotyka prawie kazdego czlowieka, w roznych okresach życia.
  Przynosi ze sobą zauroczenie, oszolomienie, zachwyt i namiętność, powoduje ze zachowujemy się irracjonalnie ale i odwaznie.
  Ten artykuł pokazuje to co się przeżywa i zaprasza do wiosennych milosnych zdarzeń/zderzeń.

 6. Co jutro gotujecie na obiad? Ja ugotuje rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Jest przepyszna, poszukajcie sobie w goglach: zupa rumfordzka babci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.