KIM JESTEŚ? – rozmowy o człowieku

– Kim jest człowiek, że o nim pamiętasz? – pyta psalmista Boga. A ty co byś na to pytanie odpowiedział?

– Dla mnie człowiek jest obrazem piękna. Norwid pisał, że człowiek powstał całym, dopełnionym, pięknym, wytwornym, ale nie było mu dane być równie pokornym. Cały był piękny, dlatego upadł, może był zbyt dumny. Mamy więc w sobie piękno i brzydotę, dobro i zło. Takie manichejskie pomieszanie. W zależności od sytuacji przeważa w nas jedno bądź drugie.

– A co częściej przeważa?

– Ja myślę, że piękno i dobro. Mam wielkie zaufanie do ludzi. Wierzę w ich serce, sumienie, nawet gdy początkowo tego nie widać, to wierzę w opamiętanie, refleksję, zejście na dobrą drogę. Przede wszystkim trzeba człowiekowi okazywać dobro. Moja mama mi powtarzała: „jak ktoś w ciebie kamieniem, ty w niego chlebem”. I to mi się w zasadzie w życiu sprawdza. To ja mam czyste sumienie, nawet gdy ktoś pluje na moje dobro. Ale często jest tak, że ktoś pluje, a potem wyciera i przeprasza. Dobro ma wielką moc. Zło dobrem zwyciężaj powtarzał mój patron Paweł z Tarsu, a za nim błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

– A zatem skąd tyle zła na świecie?

– Myślę, że złem jest przede wszystkim agresja i przemoc, w wymiarze słownym, psychicznym, fizycznym czy ekonomicznym. Człowiek bardzo często bywa zmęczony pogonią za dobrami tego świata, daje się skusić na blichtr, czego potem żałuje. Często człowiek goni cele, o których myśli, że są dla niego wspaniałe. Potem okazuje się, że to była złuda. To powoduje, że w człowieku wzrasta agresja, krzyk wewnętrzny, który przejawia się na zewnątrz. Zło na tym świecie nie pochodzi od Boga, ale od człowieka, który jest wolny. Za wszystko, co mówimy i robimy jesteśmy odpowiedzialni. Jeśli nie teraz za to odpowiadamy, to ja wierzę, że kiedyś odpowiemy. Oj, wtedy to nie będzie nam miło.

– A jaki jest twój ideał człowieka?

– Znów powołam się na Norwida. To jeden z moich ulubionych poetów. Pisał, że „wielkim jest człowiek, któremu wystarczy pochylić czoła, aby bez włóczni i bez tarczy w ręku zwyciężyć”. Mądrość zdobywa się wraz z wiekiem, z nabywanym doświadczeniem. Im trudniejsze problemy pokonuje człowiek, tym większą zdobywa wiedzę o życiu, tym mądrzejszy i doskonalszy się staje. Ideałem jest dla mnie ktoś, kto mówiąc cichym, spokojnym głosem osadza w miejscu adwersarza. Ideałem jest dla mnie człowiek wolny, nieulegający wpływom otoczenia, trendów, mody, ale idący za głosem sumienia i rozmawiający ze Stwórcą.

12 komentarzy do “KIM JESTEŚ? – rozmowy o człowieku

  • NIGDY SIE NIE ZMIENIE CHYBA ZE BOG MNIE DO SIEBIE ZAWOLA ZOBACZYMY CZY SIE MIENIE A CZLOWIEKIEM BYLAM OD 1997 ROKU I NIM POZOSTANE NZAWET CORKA MNIE NIE ZMIENI MIMO TO ZE SAMA ZAUWAZYLA U MNIE ZMIANE I MI TO POWIEDZIALA A JA DZISIAJ JSTEM SZCZESLIWA I WIERZE W POLSKE ZE WRESZCIE ZACZNIE SIE ZMIENIAC BO CHYBA SIE ZDENERWUJE I NAPISZE JESZCZE PARE SLOW DO PREZYDENTA BO PARE JUZ NAPISALAM I TO NIE RAZ JESTEM NA TAK 100PROCENT

 1. Człowieku puchu marny ze swoją wolną wolą….jestem osobą zagubioną….ale to są tylko momenty, epizody mojego życia… wiem że człowiek stworzony jest do miłości, dawania dobra drugiemu człowiekowi ,pięknym przewodnikiem jest sam Chrystus mój pan… piszę te słowa i słyszę za oknem śpiewające ptaszki o świcie….czuję wtedy siłę i kocham… życie, kocham świat .Chciałabym pomyśleć kiedyś…. że nie mam sobie nic do zarzucenia……

 2. Mysle ze bycie soba z madroscia trzeba isc przez zycie-zło powraca a dobor powraca ale ze zdwojona siła!
  Pogody ducha zycze wszystkim czytajacym Twoj blog oraz duzo optymizmu na co dzien!

 3. Kim jestem? myślę, że każdy człowiek powinien sobie zadać czasem takie pytanie i spróbować znależć w sobie odpowiedź. Niejednego człowieka szczera odpowiedź na to pytanie by zaskoczyła, Zawsze warto coś zmienić. Np. każdego przykrego przeżytego doświadczenia życiowego nie traktować jako brak szczęścia albo dopust Boży, a przyjmować jako lekcję, która ma nas czegoś nauczyć. A jeżeli będziemy się uczyć, to będziemy nabierać mądrości życiowej, która pozwoli nam być kochającymi ludźmi. A wtedy dobra i piękna w ludziach będzie jeszcze więcej bo wierzę, że zawsze jest więcej dobra niż zła.

 4. Kim jestem…. pyłkiem na wietrze…. Jestem tu na chwilę, by moja dusza choć trochę stała się lepsza…. Aby stracić swoje ego…. aby nie być egoistą, pępkiem świata, aby nauczyć się kochać, bo tylko to zabiorę na tamten obiecany mi świat, w który tak trudno było mi uwierzyć…. Jak dużo musiałam przeżyć, ile wycierpieć, ilu spotkać ludzi, aż wreszcie spotkałam kogoś, kto zastąpił mi wszystko co istnieje na tej ziemi….. Tylko miłość się liczy tu i wszędzie , tylko człowiek , który potrafi kochać może rozmawiać ze Stwórcą…
  i tylko Stwórca może dać miłość, kochać można tylko Jego miłością…. Więc kim jestem bez Niego…..

 5. Dziekuję Mistrzu, piekna rozmowa o podłożu religijnym bo tylko tak jest prawdziwa.
  Czego jest we mnie więcej : dobra czy zła?
  Czy potrafię walczyć ze złem, ktore jest we mnie i obok mnie?
  Czy potrafię pielęgnować dobro i nim się dzielić?
  Myślę, że znam odpowiedzi na te pytania, ale też odpowiedzi znają : rodzina, przyjaciele i znajomi oraz Bóg, ktory dokona oceny mojego zycia. Ja nie żyje dla siebie, ja żyję przede wszystkim dla innych .

 6. JA DALEJ NIM JESTEM ZOBACZYMY CZY MI DA INNE IMIE CZY ZOSTANE TERESA TAK JAK MI DALA MOJA NAJUKOCHASNSZA MAMUSIA Z TYM JA JUZ JA GONIE A MOJE DZIECI [CORKI ] MI KAZA SIE LECZYC A NAJMLODSZA MI KAZALA NAWET ISC DO PSYCHIATRY

 7. ACHA TO NIE JA PISALAM TYLKO MOJA MAMA BO ZAWSZE POWTARZALA BADZ MILA I GRZECZNA DLA WSZYSTKICH SERDECZNA A ZAWSZE I WSZEDZIE DOBRZE CI BEDZIE I CO? NIE MAM POWODU ZEBY BYC SZCZESLIWA?

 8. Kim Jestem ? Oto jest Pytanie ?
  Na pewno u Każdego człowieka zrodzi się takie Pytanie?
  Czy uda nam się znależć na nie Odpowiedz ?
  Nie wiem to już tylko od nas zależy Gdzie szukamy Odpowiedzi ? i czy ją znajdziemy ?
  30 lat temu odnalazłam w swoim życiu Przewodnik od Boga . Jest to Biblia , wiem że każdy może mieć swoje zdanie na ten temat ? Ale ja wiem że jest to dla człowieka Najcenniejsze i najbardziej Wiarygodne Żrudło Wiedzy ?
  Przestudiowałam ten Wspaniały Podadnik i Poznałam Boga Stwórce Nieba i Ziemi ,?
  Dziś jestem zupełnie innym człowiekiem , A swoim życiu na pierwszym miejscu Stawiam Miłość do Bliżnich i Życia ,
  Mogła bym wiele na ten temat Napisać , Ale wiem że to tylko Słowa , Słowa które nie zawsze są dobrze odbierane
  Dlatego zakończę na dziś i pozdrawiam wszystkich , Magdalena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.