Seks z młodszym czy starszym?

Nasz radykalizm, rewolucjonizm, innowacjonizm, gdy byliśmy młodzi, nasza chęć do sporów, dyskusji, kłótni, sprzeczek, nasze stawianie na swoim… gdy byliśmy młodzi, mieliśmy dużo odwagi, a mało doświadczenia, pałaliśmy żądzą zmiany świata za wszelką cenę, przemiany na lepszy, piękniejszy, otwarty świat….

I z każdym rokiem, który przybywał nam w metryce, stawaliśmy się nie tylko dojrzalsi, bardziej doświadczeni, rozumni, ale przede wszystkim bardziej konformistyczni, szukający świętego spokoju. Bośmy znaleźli swoje miejsce na ziemi i coraz bardziej się zakorzenialiśmy.

Młodość pchała nas na barykady sporu ideologicznego, moralnego, politycznego… na okopy do strzału w teściową, w innych członków rodziny… bośmy byli zbuntowani, świat skostniały był dla nas, świat był cmentarzem, a my chcieliśmy z żywymi nieść kaganek nowości, oświecenia, polepszenia wszelkiego bytu…

I tak młodość z wiekiem dojrzałym w opozycji stoi od wieków całych aż po dzień dzisiejszy. Narzeka się na młodzież, a zapomina wół jak cielęciem był. Młodzi podważają prawdę starych, bo mają wrażenie nieśmiertelności.

Tymczasem mądrość dojrzałych, pchana przez energię młodych, rozwija nasz świat. Czyni go przestrzenią życia. Jakiego? No, cóż… to zawsze okazuje się po czasie… z góry nie da się przewidzieć tego, w jakim kierunku zmierza rozwój…

I teraz pytanie – czterdziestoparoletnia wolna kobieta może wziąć sobie za partnera mężczyznę znacznie młodszego lub znacznie starszego… z którym jej będzie lepiej? Pierwszym może się opiekować i mieć spełnione potrzeby seksualne. Z drugim może mieć poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Ela napisała do mnie: „Poznałam mężczyznę starszego o dziesięć lat od siebie. Jestem niezależna finansowo i psychicznie, a jednak potrzebowała tej opieki emocjonalnej. Dał mi poczucie stałości, ciepła, zrozumienia”.

Z kolei Małgorzata pisała do mnie: „Spotykałam się z dużo młodszym chłopakiem. Owszem, zaspokajał mnie cieleśnie, to była rozkosz… ale ja potrzebowałam też poczucia bezpieczeństwa. On mi tego poczucia nie dawał. Tylko seks”.

I teraz nasuwa mi się takie powiedzenie: „Gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”.

4 komentarze do “Seks z młodszym czy starszym?

 1. Związki z dużą różnicą wieku niosą niebezpieczeństwa społeczno – kulturowe. Partnerzy będą musieli przystosować przyjaciół do różnicy wieku, a każde pokolenie ma nieco inne problemy i doświadczenia. To może utrudniać wspólne towarzyskie funkcjonowanie. Taki związek może nieść dla obydwu partnerów wiele frustracji i trudności. Ale z drugiej strony, przy dużej pracy, zaangażowaniu i samoświadomości obydwu stron, może okazać się bardzo satysfakcjonujący. Takie kobiety sa emocjonalnie niedojrzałe i szukają tatuśka, który się nimi zaopiekuje. Po kilku latach dojrzewają do normalnego związku i znajdują sobie partnera w swoim wieku. Podobnie jest w przypadku mężczyzn, którzy poszukują dużo młodszych partnerek. Taki tatusiek zazwyczaj jest zakompleksiony bo nie jest w stanie zaimponować kobiecie w swoim wieku, gdyż rówieśniczki są bardziej wymagające niż młodsze i niedoświadczone. Chyba nie ma nic bardziej zakłamanego niż związek takiej pary. Pseudo-miłość. Prawdziwa miłość zdarza się tylko ludziom równym pod względem wieku, intelektu, atrakcyjności seksualnej i statusu materialnego. Wszelkie układy (bo związkiem się nie da tego nazwać), w których taka równość nie zachodzi to symbiozy oparte na wzajemnym oszukiwaniu się.

 2. Nie mam doświadczenia w tej kwestii młodszy czy starszy…..ale wiem że gdy serce mocniej zabije na widok mężczyzny to wiek można pominąć….a jeżeli to podziała w obie strony to wszystko się udać i może być pięknie….

 3. Ja mysle ze miłosc nie pyta o wiek-jak poczuje sie motylki w zoładku -te swiatełka w oczach to wtedy to jest to!
  Samo zauroczenie to za mało?
  Jestesmy z mezem razem 37 lat-znalismy sie 3 tygodnie i nic sie miedzy nami nie zmieniło?
  Roznica wieku miedzy nami jest 5 lat!
  Mysle ze taka roznica jest w sam raz!
  A wogóle to zalezy co ktos szuka- miłosci -przygody -zauroczenia czy partnera?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.