Mój świat wartości

Większość blogów, które można odnaleźć w internecie ma charakter modowy. Moda kojarzona jest tylko i wyłącznie z ubiorem, zewnętrznym okryciem naszej cielesnej powłoki. Pozostałe blogi dotyczą przeważnie diety i bycia fit – bo na to też jest obecnie trend, czyli moda. Uogólniając można stwierdzić, że znaczna część informacji podawanych w internecie na blogach dotyczy naszego opakowania, naszej cielesności. Jak ma ona wyglądać, jak ma się przyoblec itd.

Tymczasem ja zaproponowałem blog dotyczący przede wszystkim naszego świata wewnętrznego, świata naszego serca i intelektu, świata naszych wartości. Tak bardzo bowiem bym chciał, aby nastał trend, nastała moda na wartości, które człowiek w sobie uprawia, pielęgnuje. Czymże bowiem jest nasza śmiertelna powłoka, czymże jest odzienie? Sprawą ważną, ale to tylko przypadłości w perspektywie pozaczasowej. Wartości są zaś wiecznie żywe, powielane, odtwarzane, rozwijane… Wartości stanowią o naszym człowieczeństwie.

Piękno jest dla mnie połączeniem prawdy i dobra. To, co piękne jest prawdziwe, czyli autentyczne, głębokie, istotne. To, co piękne jest też dobre, czyli korzystne dla rozwoju człowieka, życzliwe, serdeczne, ciepłe… Prawda i dobro zespolone ze sobą dają piękno. W każdej postaci, czy to ludzkiego wyglądu, czy też naszego wnętrza.

Bardzo ważną wartością dla mnie jest empatia i umiejętność dzielenia się z innymi. Empatia czyli wczuwanie się w drugiego człowieka. Moja mama umiała podzielić się z każdym, poczynając od talerza zupy i szklanki herbaty, poprzez dobre słowo, a kończąc na karmieniu ptaków, kotów i psów. Nabyłem tę wartość od mamy. Nauczyłem się rozumieć człowieka – no, tak mi się przynajmniej wydaje – nauczyłem się dzielić, spieszyć z pomocą, jeśli nie materialną, to dobrym, energetycznym słowem czy modlitwą.

Inną ważną wartością jest zaufanie, opierające się na rzetelności, lojalności, prawdomówności. Trzeba umieć przyjąć zaufanie, ale i je stworzyć w innych. Trzeba umieć zaufać, ale i dać zaufanie.

Istotną dla mnie wartością jest również pracowitość – i to nie tylko w wykonywaniu swojego zawodu, ale także w pracy nad sobą. Pracować tak, aby mieć z tego przyjemność, bez względu na to, czy ktoś patrzy mi na ręce czy nie. Pracuję, bo mi to odpowiada, bo to moja pasja, bo mam w sobie uczciwość pracy.

I tych wartości mógłbym wymieniać jeszcze wiele. Każdy z nas ma inne, każdy z nas co innego dostał od rodziców jako zadatek na dorosłe życie, co innego rozwinął i uprawiał. Jestem bardzo ciekawy jakie Wy wartości preferujecie. Napiszcie w komentarzu…

14 komentarzy do “Mój świat wartości

 1. Pawełku- ja tego z domu mysle nie wyniosłam -to przyszło do mnie samo!
  Nazywaja mnie Matka Teresa z Kalkuty-ja sie z tego smieje:)
  Kocham wrecz pomagac innym-mam z tego satysfakce wewnetrzna- lubie sprawiac komus przyjemnosc.
  Nie wiem na jak długo wystarczy mi sił i zdrowia bo wiadomo ze to juz z górki-ale poki moge pomagam!
  Ludzie nie kiedy wcale duzo nie potrzebuja- garste miłosci-dobrego slowa czy fizycznej pomocy-wcale nie musi to byc finansowe wsparcie?
  Pomagam bo chce-pomagam bo czuje taka wewnetrzna potrzeba udzielania sie i tak bedzie dopóty dopóki starczy mi sił!

 2. Pawle wychowywana byłam w Domu Dziecka.Myślę,że wychowano mnie dobrze. Całe życie poświęcam ludziom, tak jak pani Zosia pisze Matka Teresa z Kalkuty.Ja to lubię. Sprawia mi to przyjemność.Jako dziecko szukałam w każdym człowieku miłości. Całe życie dzielę się. Ludzie którzy mnie znają wiedzą o tym,że nie przejdę koło człowieka, który potrzebuje pomocy obojętnie.Sama kiedyś była biedna.,zarówno w rzeczy materialne jak i miłość. Gdy dorastałam do wszystkiego dochodziłam sama.Od rana do nocy praca..Nie szukam w ludziach zła. Z każdym człowiekiem trzeba umieć rozmawiać Strasznie jestem gościnna i lubię z szafy wydawać, a potem się cieszę, że mogę dać. Ogólnie jestem osobą radosną. Dla mnie zawsze liczy się człowiek i wartość wewnętrzna. Strój każdy może kupić za pieniądze.Nie narzekam na ludzi.Zawsze każdemu powtarzam,żeby czynił dobro dla drugiego człowieka bo to wraca z podwójną siłą.Wiele w życiu przeszłam, ale do końca mojego życia będę ludziom pomagać.. Człowiek człowiekowi musi być bratem i musi to być szczere ,z głębi serca.Wiesz jakie to jest miłe jak obcy człowiek weżnie Twoją rękę spracowaną i pocałuje i powie dziękuję.To jest zwycięstwo Ja bardzo kocham ludzi i darzę ich miłością

 3. A ja powiem, jakich lekcji nie odrobilam…chyba najbardziej umiejętności przebaczania , nie zapominania, ale przebaczania, Przebaczenie jest moim zdaniem długim procesem, w trakcie którego przechodzimy przez różne etapy, w zależności od osobowości. Zwykle jednak mamy do czynienia z gniewem, żalem i smutkiem . Czyli z tym, co się dzieje na poziomie emocjonalnym. Ale jest jeszcze drugi poziom przeżyć, to sfera poznawcza. Osoba pokrzywdzona musi zrozumieć, że krzywda, która ją spotkała, była czymś niezależnym, niezawinionym od niej, bo w przeciwnym razie, poczucie krzywdy staje się czymś, co w pewnym stopniu tworzy tożsamość osoby pokrzywdzonej na zawsze. Wtedy pokrzywdzona osoba postrzega siebie jako ofiarę, a tego, który to zrobił jako sprawcę swojej krzywdy. Tymczasem, aby iść dalej należy wyjść poza schemat kat -ofiara i zmienić perspektywę ..
  Bo cóż z tego, że przebaczamy w imię jakichś zasad, bo tak należy, ale tak przebaczać, aby wyjść z trudnej sytuacji silniejszym i bogatszym o nowe doświadczenia. Wybaczenie nie powinno powodować na przyszłość zmniejszenia oczekiwań do siebie i życia…. No właśnie i nie jest to łatwe…

 4. .Uważam, że najważniejsze wartości w życiu człowieka to miłość, przyjaźń i zaufanie. Bo to właśnie te wartości pokazują nam, jak bardzo jesteśmy potrzebni innym ludziom i że zawsze możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie.
  Wielu ludzi uważa, że najważniejszymi wartościami w życiu człowieka to dobra materialne i bogactwo. Ale Ci ludzie się mylą – wkrótce przekonają się, że to im nic nie da. „Przyjaźń” z pozoru słowo dobrze znane każdemu człowiekowi. Ale tak naprawdę wiele z nas nigdy nie zaznało prawdziwej przyjaźni. Istota ludzka jest istotą społeczną – musi utrzymywać stałe kontakty z innymi ludźmi aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować. Ale aby te kontakty były dobre, musimy być mili i przyjacielscy dla innych ludzi. Na tej wartości opiera się również miłość
  . Kolejną wartością może być miłość. Każdy człowiek obdarza kogoś miłością: małżeńską, partnerską, rodzicielską. Każdy człowiek powinien mieć świadomość, że nigdy nie zostanie sam w potrzebie, że zawsze ma kogoś dla kogo chociażby może żyć. Kolejną wartością w życiu człowieka, która ma na niego duży wpływ jest zaufanie. Lecz aby to zaufanie do kogoś mieć, najpierw musimy go obdarzyć przyjaźnią lub miłościa.
  Jest jeszcze wiele takich wartości, też między innymi wierność oraz rodzina. Ale uważam, że wartości, które opisałam są tymi najważniejszymi.

 5. Dla mnie najważniejszymi wartościami w życiu są wartości moralne , kochająca się rodzina , wspaniali przyjaciele uczciwość wobec samego siebie , pozytywne postrzeganie świata i wszechobecna miłość ” …..Warto całego siebie
  dać , jak bukiet polnych kwiatów i chociaż trudno potem trwać , uśmiech darować światu …….. ”
  Pozdrawiam gorąco , gorąco jak słońce nad naszym miastem i z uśmiechem na twarzy .

 6. Uważam, że najacenniejsze wartości w życiu człowieka to: przyjaźń, zdrowie i miłość. Są one bardzo ważne, ponieważ każdy ich potrzebuje.
  Jedną z ważnych wartości jest przyjaźń. Jeśli ktoś ma problem, to dobry przyjaciel wysłucha zmartwień, pomoże, doradzi w trudnych chwilach i nigdy nie zostawi w potrzebie. Zawsze będzie po naszej stronie, a jeśli będzie trzeba, to stanie w obronie. Przyjaźń dodaje uroku, pewności siebie, a ludzie darzą się niezwykłym zaufaniem.
  Następna wartość to zdrowie. jest ono najcenniejsze. ,,Człowiek zdrowy- to człowiek szczęśliwy”. Może się cieszyć każdym dniem, ponieważ nie ma problemów zdrowotnych, które uniemożliwiałyby mu swobodę. Dlatego też, trzeba je bardzo szanować, żeby potem nie cierpieć.
  Ostatnią wartością jest miłość, czyli silna więź między osobami. Myślę, że każdy jej potrzebuje, gdyż jest to radość przebywania razem. Rodzina to jeden z przykładów grupy ludzi wzajemnie się kochających. Jeśli ją posiadamy, możemy się cieszyć, że jesteśmy komuś potrzebni. Jednym słowem-miłośc zbliża do siebie ludzi, którzy darzą się niezwykłym uczuciem.
  Uważam, że te wszytskie wartości są najbardziej cenne dla człowieka. Dysponując nimi, jesteśmy radośni i czujemy się bezpiecznie. Powinny być one bardzo cenione przez nas, ponieważ bez nich życie traci sens …

 7. Wartosci o ktorych piszesz Pawle niestety sie tak wykruszaja , ze mysle czasem czy wogole czlowiekowi na czym kolwiek w zyciu zalezy . Zdecydowanie jestem za prawda , uczciwoscia , szczeroscia , dobrem w codziennych gestach a nie tylko ludzka oslosc i oczywiscie czlowiek powiniem czlowiekowi okazywac wiecej uczuc .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.