Sens życia

I najmniej byśmy się spodziewali śniegu na kwiatach jabłoni, czereśni, wiśni, śliw. Kwiatach, które chciały nam uczynić wiosnę rozkoszną i radosną. A tu nagle czarne chmurzyska, skłębione, ciężkie, stalowe śniegiem sypnęły, mimo że pół kwietnia minęło. Bo kwiecień plecień, to przeplata, trochę zimy, trochę lata – jak nas uczono w dzieciństwie.

Bo i życie nasze jest takie, że schodami w górę, schodami w dół. Gdy największe szczęście nas dopadnie, radość z serca nie znika, a uśmiech z twarzy, wtedy przychodzą boleści. A to kłopoty z partnerem, a to problemy z dziećmi, a to trudności z finansami, a to męki zdrowotne.

I tak się to życie nasze plecie, raz trochę w zimie, raz trochę w lecie. Dlatego zastanawiamy się czasami, czy ono faktycznie ma jakiś sens. Czy nasze życie ma sens? Czy jest tylko zbiegiem okoliczności, sytuacji, przypadków?

Materialiści twierdzą, iż jest tylko ewolucja, walka silniejszego ze słabszym i sensu jako takiego nie ma. Sens staramy się nadać temu życiu naszemu my sami. Żeby nam było lepiej i bezpieczniej. Szczególnie, gdy sens nadaje się poprzez religię.

Ludzie religijni uważają, że życie ma sens nadany przez Pana Boga. My ten sens odkrywamy, mamy żyć wedle przykazań, aby w ostateczności osiągnąć zbawienie.

Moja koleżanka, skąd inąd wspaniałą osoba, zapytała mnie niedawno, czy ja naprawdę wierzę w zmartwychwstanie Pana Jezusa i czy wierzę, że On nam błogosławi. Bo – jak twierdziła – ja, jako człowiek wykształcony, nie powinienem wierzyć w takie dewocje.

A ja po prostu wierzę. Czy wiosną pada śnieg, czy zimą świeci słońce, ja wierzę. Czy jest radość w sercu, czy smutek, ja wierzę. No tak już mam.

5 komentarzy do “Sens życia

 1. . Sensem życia jest umiejętność jego docenienia, umiejętność zachłyśnięcia się pięknem, sensem życia są przeżyte emocje, są dobrzy ludzie, których spotykamy po drodze, umiejętność wywołania dziecięcego i naiwnego uśmiechu na czyjejś twarzy, poczciwość i uczciwość w stosunku do innych stworzeń i w końcu sensem życia jest pogodzenie się z samym sobą i światem. Jeśli do tego tortu, oblanego połyskliwym lukrem, dołożę jeszcze wisienkę w postaci świadomości, że gdy wracając z daleka, wracam do domu, w którym ktoś na mnie czeka, to jest to spełnienie całkowite. Ponieważ życie jest krótkie i przekoszone rozlicznymi trudnościami, to cel dla mnie prosty – przeżyć ten czas jak najlepiej tak, aby gdy w końcu i na mnie przyjdzie kreska, będę mogła powiedzieć ” przynajmniej byłam szczęśliwa ” .

 2. Pawełku doskonale pokazałeś sens zycia.
  Zaczynając od anomalii pogodowych przez życie rodzinne aż do czasu Zmartwychwstania.
  Kazdy czytelnik jest w stanie zrozumieć poszczególne etapy zycia i wiarę w celowość tych zdarzeń.

 3. W pewnym człowieku narodził się Chrystus.

  Ale ów człowiek nie słyszał
  Anielskich harf,
  Ani śpiewu pasterzy,
  Ani nie przyniósł Chrystusowi w darze
  Złota i mirry
  Na podobieństwo trzech Mędrców.

  Nie miał złota i mirry.

  Ani nie uważał się za mędrca.

  Ofiarował Mu natomiast
  Swoją samotność,
  Swoje cierpienia,
  Swoje grzechy,
  Swoją biedę,
  Swoje upadki,
  Po prostu
  Wszystko, co posiadał.

  Powiedział:
  – Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie.
  Upodobałeś sobie mnie,
  Chociaż nie wiem dlaczego…

  Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.

  Roman Brandstaetter

  Z pozdrowieniami serdecznymi – Maria

 4. Uważam, że każdy człowiek ma swój, niepowtarzalny sens życia. Dla ludzi ważne są różne rzeczy. Dla jednych rodzina, dla innych przyjaźń, miłość, jedzenie, muzyka, praca… Każdy dąży do zrealizowania swoich celów (o ile jakieś ma) i często realizacja tych celów jest tym co sprawia, że chce się żyć. Moim zdaniem życie ma największy sens kiedy jesteśmy szczęśliwi, doświadczamy miłości i zainteresowania ze strony innych osób oraz właśnie dążymy do czegoś dla nas ważnego (np.: lepsza praca, lepsze stanowisko w firmie, wygranie zawodów). Życie ma sens, ale każdy człowiek postrzega to inaczej i myślę, że jest to sprawa indywidualna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.