ŚMIERĆ

Dla jednych śmierć jest całościowym końcem życia, dla drugich śmierć jest początkiem pełni życia duchowego. Jedni wierzą, że istnieje tylko materia, i jak na materię przystało procesy życiowe się kończą, ciało umiera i finał. Inni wierzą, że oprócz ciała jest nieśmiertelna dusza, która ulatuje z ciała i wkracza w bezkres i bezczas.

Można wierzyć, że nie ma Boga, a życie nie ma sensu, prócz tego, który my mu nadajemy. Można też wierzyć, że Bóg istnieje i nadaje naszemu życiu sens i głębszy wymiar.

Patrzę, jak umarł człowiek. Nie ma już tzw. procesów życiowych, serce nie puka, oddechu nie ma… ale zachodzą jeszcze jakiś czas procesy fizjologiczne – pojawia się zarost na męskiej twarzy, rosną paznokcie… ciało martwe. Materia. Można spopielić, aby robaki nie gryzły i można pochować w całości na pastwę żywiołu ziemi.

Na pogrzebie śpiewamy: „Anielski orszak niech twą duszę przyjmie, uniesie z ziemi ku wyżynom Nieba…” albo „Niech Aniołowie zawiodą cię do raju…”, albo „Przybądźcie z Nieba na głos naszych modlitw…”. Śpiewamy, jeśli wierzymy. Jeśli nie wierzymy, to nie śpiewamy. Składamy resztki ludzkiego ciała do grobu i tyle. Grób jest wtedy złomowiskiem. Dla wierzących grób może mieć znaczenie symboliczne, może stanowić miejsce rozmowy ze zmarłym.

Chciałbym na grobie mieć posiane kwiaty. Dużo polnych kwiatów. Będę wtedy patrzył na was z góry, jak je podlewacie, jak zapalacie znicze, jak się modlicie, jak wspominacie mnie.

Dla tych, co wierzą śmierć jest przejściem do Boga lub do szatana. Pan Jezus powiedział, że na tronie zasiądzie i zapyta:

– Odwiedziłeś mnie, gdy byłem chory?

– Odwiedziłeś mnie w więzieniu?

– Odziałeś mnie, gdy byłem nagi?

– Dałeś mi pić, gdy byłem spragniony?

– Dałeś mi jeść, gdy byłem głodny?

Jeśli odpowiemy pozytywnie, pójdziemy na prawo. Jeśli nie będziemy w stanie powiedzieć Panu Jezusowi TAK, pójdziemy na lewo – a tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Wydaje się, że łatwiejsze życie – w tej perspektywie sądu Pana Jezusa – mają ludzie niewierzący. Nie muszą się niczym przejmować.

Czym jest dla Ciebie śmierć?

8 komentarzy do “ŚMIERĆ

 1. Dlugo zastawialam sie co napisac. Bo jak zwykle w takich sprawach zawsze sa watpliwosci. Ja tez mam . Bo jak nie wiedzie sie czlowiekowi oskarza Boga, i mowi ze Boga nie ma. Jak wszystko jest ok dziekuje sie Bogu i Bog wtedy jest. Tak jest ze smiercia. Jezeli jest Bog to mamy niesmiertelna dusze . Jezeli w Boga nie wierzymy to fines, koniec……
  Ja nie wiem i prawde powiedziawszy nie chce wiedziec. Jak przyjdzie smierc wtedy bede wiedziec. Teraz musze pozostac w nieswiadomosci…….

  • No cóż . Wiara w Boga moim zdaniem powinna być dla wszystkich taka sama . Najważniejsze w życiu jest to by każdy każdy z nas nazbierało na swoim kącie jak najwięcej dobrych uczynków . Wówczas nie będzie się musiał martwić za życzenia co powie Bogu na sądzie ostatecznym . Wiadomo ze nie ma ludzi idealnych i każdy popełnia błędy . Ważne jest także by potrafić zadoscuczynic bliźniemu jeśli komuś podaliśmy i t d , tak by nikt o nic nie miał żalu i wybaczyć wszystko każdemu kto nam zrobił krzywdę . Myślę ze jest to dobra recepta na życie . Pozdrawiam .

 2. Pawle podjąłes się trudnego rozważania na temat smierci.
  Jako osoba wiekowa, trochę w zyciu widzialam, mogę powiedzieć, ze w chwili gdy czlowiek umiera dla otoczenia jest to definitywny koniec.
  Dopiero po czasie kiedy zaczynamy zastanawiać się nad sensem smierci przypominamy sobie, że to nie jest koniec, ze to zakończyło się zycie ziemskie ale czeka na nas następne, takie na jakie zasłużyliśmy sobie. Wazne będzie z czym staniemy przed Bogiem. Dlatego tak bardzo przeżywamy śmierć bliskiej osoby, że myslimy o calkowitym koncu zycia.
  Kazdego dnia w modlitwie wypowiadamy slowa ” bądź wola twoja ” , a potem zastanawiamy się dlaczego dzis? Dlaczego w ogole? dlaczego nas to dotknęło? Rozpacz , ból i złość dominuje nad nami.
  Dopiero po jakimś czasie zaczynamy analizować śmierć i dopiero wtedy przypominamy sobie słowa modlitwy i pieśni, dopiero wtedy dociera do nas, ze zakończyło się tylko zycie ziemskie a czeka nas nastepny etap zgodnie z wolą Boga.
  My sami mozemy wybrać sobie miejsce pochówku, mozemy zdecydować o nagrobku, o trumnie , mozemy zdecydować o formie pogrzebu. Ale to niczego nie zmieni, nie będzie miało wplywu na decyzję Sadu Ostatecznego, to Bóg zdecyduje gdzie jest nasze miejsce po tym jakie bylo nasze zycie tu na ziemi.

 3. Ja wierzę w Boga i reinkarnację. Wierzę w łączność dusz ze świata pozaziemskiego z moją duszą na ziemi. Śmierć ziemska jest tylko końcem jednego etapu życia na Ziemi. Jednak okres naszej świadomości życia tu i teraz powinien opierać się na myśleniu: jaki mamy cel do spełnienia? Bóg nas tu postawił dla doświadczenia życia i dla sprawdzenia nas w działaniu wobec dobra i zła i od nas zależy jak sobie poradzimy i co wybierzemy. Bóg jest doskonały, a my powinniśmy wzmacniać nasze siły miłości do Świata dla Jego polepszenia i eliminowania zła.

 4. Wiem że ,,,,Śmierć ..może stanowić różną interpretację , I każdy ma swój pogląd na te sprawy ? Ale mnie o to wcale nie chodzi , Nie mówię ,,,ze zawsze będzie ktoś taki kto podważy wszystko ,? Dlatego uważam ze nie powinno podważać sie zadnej opini , A chciała bym raczej podzielic sie swoimi Myślami ,? Bez wzgędu na to co ktoś o tym Myśli ? Dla mnie śmierć , jest tylko snem ,,,czymś Przejściowym ? czymś czego musimy doznać , Ponieważ przyszliśmy na ten świat i wiemy że będziemy musieli kiedyś Umrzeć , Jest to oczywiste , A nie któży mówią nawet Sprawiedliwe , Bo nie morzemy wykupić sie od Śmierci za żadne Pieniądze , ? I właściwie Sprawa mogła by się wydawać że jest zakończona , Ale tak Nie jest . Dlaczego ? to bardzo Proste , ponieważ dziś mamy wspaniały dostęp do wiedzy , potrafimy nie tylko czytać , Ale możemy zgłębiać wiele informacji na różne tematy . Ale wiemy że potrzeba wiele lat na to poświęcić , Ponad to wiedzieć skąd czerpać wiedze i z jakiego żrudła , Powiem tylko tyle że Jeśli uda nam się w zyciu dotrzeć do żrudła Wiedzy i zaczerpnąć Wody z czystej Cysterny , to dowiemy się że morzemy czerpać wiedze i poznamy Nie tylko życie , ale równiez śmierć ,

 5. Bez względu czy ktoś wierzy w życie pozagrobowe czy nie to śmierć bliskiej osoby zawsze bardzo boli. Wiem, że pytanie było ” Czym jest dla ciebie śmierć „niby wiem ale trudno mi to ująć w słowa.

 6. • Śmierć…. Czym jest dla mnie? Czymś niesamowicie odległym. Wiem, że właściwie w każdej chwili mogę się z nią spotkać, ale nie przeraża mnie to. Nie boję się jej, nie czuję strachu. Ciekawi mnie, co jest potem, co stanie się, kiedy skończy się świat, kiedy upadnie moje istnienie. Raz na jakiś czas dotyka kogoś z moich bliskich – wtedy mam uczucie jakiejś bezsensowności, cierpię, kiedy zabraknie kogoś, kto stanowił cząstkę mnie, fragment mojego świata. Ale wiem, że tak musi być. Właściwie śmierć jest jednym z nielicznych zjawisk, których człowiek nie okiełznał, nie zapanował nad nimi. Antykoncepcja pozwala nam decydować o poczęciu i w dzisiejszych czasach cechuje ją duży procent skuteczności, ale nikt jeszcze nie zdołał powstrzymać „damy z kosą w ręku”. Nie wiem, czy jestem bardziej świadoma śmierci niż moi rówieśnicy. Staram się żyć, pamiętając, że w każdej chwili może i mnie wyznaczyć na swoją ofiarę; próbuję czerpać ze świata, z codzienności pełnymi garściami – gdyby nie ograniczenie w tej postaci, być może nie zwracałabym na śmierć żadnej uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.