Nauczyłeś się kochać?

„Życie jest rajem dla tych, którzy kochać umieją. Piekło to tylko brak miłości i ci, którzy żyją, nie miłując, za życia już mają piekło. Gdyby ludzie zechcieli to zrozumieć, raj zapanowałby na ziemi” – pisał Fiodor Dostojewski w pięknej powieści pt. „Bracia Karamazow”.

Co mogę powiedzieć od rana? Uczmy się kochać, uczmy się przebaczać, uczmy się nie zazdrościć, uczmy się dawać swój czas potrzebującym, uczmy się nie szukać swego, uczmy się wierzyć i ufać…. Uczmy się. To jest reguła, zasada na życie. Uczyć się.

Gdy człowiek poddaje refleksji swoje życie, to uczy się. Zaczyna rozumieć, że tylko miłość ma sens. Dotyczy to ludzi wierzących w Boga, jak i niewierzących. Mam wielu przyjaciół, którzy w Boga nie wierzą, ale potrafią kochać, mają świat pięknych wartości i żyją pięknie. Ich życie zakończy się w ziemi, ale znajdą swój dom w naszej pamięci.

Ci zaś, którzy wierzą w Jezusa z Nazaretu, mają zapewnienie, że w Domu Ojca jest mieszkań wiele. Przechodząc przez ziemskie życie pięknie, z miłością, wchodzą po szczeblach do takiego mieszkania.

Jeśli potrafimy kochać, to dokładamy swoją cegiełkę do ziemskiego raju. Powiecie, że kochacie, a przez to dostajecie po d… Wiem. I tak bywa. Ale czyż można rezygnować? Nie, trzeba nam iść w miłości, bo tylko w ten sposób nadajemy sens naszemu życiu. Bez miłości życie nie ma sensu.

8 komentarzy do “Nauczyłeś się kochać?

 1. W CALOSCI PODPISUJE SIE POD TYMI SLOWAMI, OL DEFINICJE MILOSCI ,JA TYLKO DODAM ,ZE DZIEKI MILOSCI TRWA I TOCZY SIE ZYCIE !!

  !

 2. PIEKNIE PAN UJAL SEN ZYCIA -MILOSC ,TYLKO DODAM ,ZE DZIEKI MILOSCI TRWA ITOCZY SIE ZYCIE !!!!!!!!!!!!!!

 3. Pawelku piękne rozwazanie na temat nauki kochania.
  Prawdą jest, ze cale zycie musimy uczyć się kochać ,dotyczy to wszystkich i wszystkiego..
  Pomimo występujących bledow w naszym zyciu należy kochać i być kochanym, wtedy zycie ma sens i cel. Nie zawsze kochanie jest proste i latwe, ale warto uczyć kochać w kazdej sytuacji i kazdego.
  Ludzie wierzący uczą się kochać czlowieka ale i Boga, spełniania warunków dobrej milosci.
  Ludzie niewierzacy uczą się tylko kochać czlowieka póki jest, póki żyje.
  Ale kazde kochanie wymaga od nas nauki.
  Warto uczyć się kochać i być kochanym.

 4. Sensem naszego życia jest miłość – kochać i być kochanym. To odwieczne pragnienie- chcemy być komuś potrzebni, móc się dzielić wszelkimi, nawet najmniejszymi przeżyciami, wiedzieć, że druga osoba jest nam przyjacielem i rozumie nas. Ludzie nie zostali stworzeni do samotnego życia – podświadomie poszukujemy związku z drugim człowiekiem, odrzucenie miłości jest zbrodnią gdyż działamy wbrew własnej naturze, nie może być wytłumaczeniem nasza obawa przed pomyłką – w końcu życie mamy niestety tylko jedno, tak mało czasu, musimy jak najlepiej go wykorzystać, czemu w takim razie nie szukać miłości? Czyż zawsze szczęśliwym jest człowiek odnajdujący miłość swego życia? Niestety życie rządzi się własnymi prawami i raczej trudno nam jest przewidywać cokolwiek, tym bardziej w kwestii uczuć. Jednak musimy podjąć owe ryzyko, gdyż bez niego nie będziemy tak do końca prawdziwymi ludźmi.

 5. Mam wątpliwości, czy można nauczyć się kochać…. Miłość jest, albo jej nie ma. Jeśli jest , to przetrwa wszystko, wszelkie trudności sprawiają tylko to, że jest jeszcze silniejsza. A jeśli pomyliliśmy ją z pożądaniem, to niestety nic z tego…. Zauroczenie za jakiś czas minie i koniec…. zaczyna się chęć zmieniania partnera, bo nie podobają się nam jego cechy, a to jest pierwszy krok do rozstania, bo nikt nie lubi być ciągle krytykowany i niedoceniany…. Miłość zaczyna się w duszy człowieka , długo przedtem , zanim połączą się ciała. Gdy kochasz kogoś tak naprawdę, wtedy potrafisz kochać wszystkich innych, choć każdego inaczej….

 6. podoba mi się ta refleksja utożsamiam sie z treściami. Bo miłośc to w szerszym znaczeniu AGAPE to tez miłośc do ludzi , zycia miejsc -kochać nie oznacza posiadać. Dobrze sobie przypomniec , ze sensem życia jest MIŁOŚC W SZEROKIM ROZUMIENIU. vIKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.