Czy warto być szczerym?

Szczerość nie popłaca – to trafne zdanie, bo każdy z nas o tym wielokrotnie się przekonał. Jak jesteśmy szczerzy w każdej sytuacji, to wtedy ludzie się na nas obrażają, a co najmniej mają żal, że walimy im prosto z mostu prawdę. Gdy sytuacja jest odwrotna i szczerzy nie jesteśmy, to też nasi znajomi mają pretensje, że ich oszukujemy. Co więc wybrać? Szczerość do bólu? Czy otorbienie szczerości w ściany z zasad kultury, aby nie deptać człowieka w jego odciski?

Jestem szczery wobec bliskich mi osób czy znajomych wtedy, gdy wiem, że moje słowa coś zmienią na dobre. Jeśli nie mam takiego poczucia, to po prostu milczę. Moje milczenie też jest wymowne, bo znany jestem z tego, że lubię wypowiadać ciepłe słowa. Gdy milczę, to znaczy, że coś jest nie tak. Ale ja nie narażam się na postawienie muru, na żal bliskiej mi osoby, na jej zdenerwowanie i odparowywanie ciosów.

Poza tym wszystko zależy od poziomu zaufania. Jeśli ufamy sobie wzajemnie z kimś drugim, to możemy być bezgranicznie szczerzy. Gdy bliska mi osoba mówi coś, co mnie zaboli, a ja jej ufam w pełni, to wiem, że wypowiedziała to dla mojego dobra. No więc jak nie przyjąć spokojnie jej słów?

Czy warto być szczerym? Wszystko zależy od naszych relacji z innymi, od sytuacji, od…

13 komentarzy do “Czy warto być szczerym?

 1. Do tych spostrzeżeń dodam,że rzeczywistość kształtuje Nas w dążeniu do budowania różnych relacji.Ja zgadzam się z tymi stwierdzeniami.Zaufanie to wartość szczególna-tu możemy oddawać siebie w szczerej rozmowie.Są jednak przestrzenie życia,które tylko dostępne dla Nas.-nie powinny wyjść z cienia duszy.
  Słuchać Ludzi pozytywnie nastawionych do życia- odchodzić od toksycznych ..Szczerość ma mieć wybudowaną drogę w której nie ma przeszkód.
  Zatem warto czytać takie teksty-by pomyśleć jak można być szczerym w kontaktach,na co uważać,by później nie żałować.

 2. Witam..
  Warto być szczerym i prawdomównym, jednak z rozwagą..
  Mówienie prawdy wymaga taktu.. i właściwego czasu.. Ukrywanie prawdy żle świadczy o człowieku. Co wtedy , kiedy kłamstwo wyjdzie na jaw?..Tworzy się niezręczna sytuacja i jaki wtedy mamy wizerunek?.. Ja ponad wszystko cenie uczciwość i szczerość, oszustwa i kłamstwa nie toleruje..

 3. Jestem za nie wyazaniem prawdy -takie czasy sa teraz ze nie wrato byc szczerym?
  Owszem sa osoby wobec których mozemy byc szczerzy do bólu ale to sa naprawde wyjatki?
  Czasy sie zmieniaja i ludzie wobec siebie równiez-realia ida razem w parze!

 4. Witam…uważan ze…. powinno się. Być szczerym ….ale….nie wszystko i nie wszystkim … Można powierzyc swoje myśli lub spostrzeżenia każdy człowiek jest inny i różnie może odbierać .więcuważajmy co do kogo mówimy….pozdrawiam serdecznie

 5. Jak mowie prawde ludzie nie wierzą jak ściemniam wierza wciskam kit wierzą. Takie mam spostrzeżenia zyciowe. Moze byc fajna zabawa.pozdrawiam

 6. Jestem Skorpionem i zawsze mialam problem
  Z moja Szczeroscia, bo jak Luter stwierdzil _
  Wiecej jest w ludziach zla !
  Wystatczy spojrzec na kazda rodzine,
  Malzenstwo .
  Ludzie mi nie wierza patrza skeptycznie, a
  Diably boja sie i unikaja nawet .

 7. Może i szczerość nie popłaca jak mówią inni,ale ja wolę być szczera wobec ludzi i żyć z czystym sumieniem i nie interesuje mnie to czy ludzie mi wierzą czy nie, bo mam to gdzieś i wiem że są ludzie i ludziska,ale nie warto się przejmować,szkoda zdrowia.Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.