Ekstrawerty a intrawertyk – kim bardziej jesteś? – psychozabawa

Przeczytaj opis dwóch grup osobowości. Pewnie nie ma idealnych typów, ale można znaleźć u siebie przewagę którychś cech.

Jakie cechy przeważają u Ciebie? Jakie u Twojego partnera? Czy masz cechy po rodzicach? A Twoje dzieci jakie mają cechy?

 

Typowy ekstrawertyk jest: towarzyski, posiada wielu przyjaciół, odczuwa potrzebę posiadania kogoś, z kim mógłby stale rozmawiać. Nie lubi samotności, dlatego nie potrafi czytać samotnie książek lub analizować własnego postępowania. Jego dominantą jest pragnienie napięcia, ryzyka, dlatego najczęściej kieruje się chwilowym impulsem (jest w ogóle impulsywny w zachowaniu). Lubi ponadto „płatać figle”, zawsze ma na wszystko gotową odpowiedź, lubi wszelkie zmiany. Jest przy tym beztroski, łatwy w pożyciu, szybko adaptuje się do nowego środowiska. Do wszystkich spraw, małych i dużych, nastawiony jest optymistycznie, lubi śmiać się i żartować. Jest aktywny, wciąż by coś robił, ruszał się. Posiada skłonność do reakcji agresywnych, łatwo traci panowanie nad sobą, nie kontroluje dobrze swoich uczuć i nie zawsze uchodzi za osobę rzetelną.

Typowy introwertyk natomiast jest osobą spokojną, najchętniej usuwającą się w cień wszelkich wydarzeń, lubiącą analizować siebie, skłonną do introspekcji, lubiącą raczej zajmować się książkami niż ludźmi. W stosunkach z ludźmi zachowuje rezerwę i dystans, posiada ewentualnie wąskie grono zaufanych przyjaciół. Lubi planować wszelkie poczynania na dłuższy okres czasu, jest przy tym ostrożny, kilka razy przymierza się zanim podejmie ostateczną decyzje, a i to czyni niechętnie. Nie lubi bowiem kierować się chwilowym impulsem, nie lubi napięcia i ryzyka, ma kłopoty z adaptacją, toteż unika wszelkich zmian, lubi życie uporządkowane i zorganizowane. Sprawy codziennego życia traktuje bardzo poważnie. Kontroluje silnie swoje uczucia, rzadko zachowuje się w sposób agresywny, niełatwo go wyprowadzić z równowagi. Jest rzetelny, przywiązuje wielką wagę do zagadnień etycznych.

I co Ty na to?

5 komentarzy do “Ekstrawerty a intrawertyk – kim bardziej jesteś? – psychozabawa

 1. Mieszanką jestem jak najbardziej ☺
  Z tym tylko że w mdłości odwrotnie do teraz ☺
  Ale od rodziców wiem, że od zawsze byłam nieco skomplikowaną naturą ludzką
  Pozdrawiam wieczornie ☺

 2. Ja to jestem chyba jeszcze czyms innym -trudno siebie nazwac czym jestem?
  Nie jestem ani skstrawertykiem ani tez introwertykiem?
  Jestem jaka jestem- na pewno swoja ceche charakteru nie odziczyłam po rodzicach?
  Co do dzieci to mam 4 synów i kazdy jest inny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.