Ekstrawertyk czy intraweryk? – kim jesteś? – psychozabawa

Przeczytaj opis dwóch grup osobowości. Pewnie nie ma idealnych typów, ale można znaleźć u siebie przewagę którychś cech.

Jakie cechy przeważają u Ciebie? Jakie u Twojego partnera? Czy masz cechy po rodzicach? A Twoje dzieci jakie mają cechy?

 

Typowy ekstrawertyk jest: towarzyski, posiada wielu przyjaciół, odczuwa potrzebę posiadania kogoś, z kim mógłby stale rozmawiać. Nie lubi samotności, dlatego nie potrafi czytać samotnie książek lub analizować własnego postępowania. Jego dominantą jest pragnienie napięcia, ryzyka, dlatego najczęściej kieruje się chwilowym impulsem (jest w ogóle impulsywny w zachowaniu). Lubi ponadto „płatać figle”, zawsze ma na wszystko gotową odpowiedź, lubi wszelkie zmiany. Jest przy tym beztroski, łatwy w pożyciu, szybko adaptuje się do nowego środowiska. Do wszystkich spraw, małych i dużych, nastawiony jest optymistycznie, lubi śmiać się i żartować. Jest aktywny, wciąż by coś robił, ruszał się. Posiada skłonność do reakcji agresywnych, łatwo traci panowanie nad sobą, nie kontroluje dobrze swoich uczuć i nie zawsze uchodzi za osobę rzetelną.

Typowy introwertyk natomiast jest osobą spokojną, najchętniej usuwającą się w cień wszelkich wydarzeń, lubiącą analizować siebie, skłonną do introspekcji, lubiącą raczej zajmować się książkami niż ludźmi. W stosunkach z ludźmi zachowuje rezerwę i dystans, posiada ewentualnie wąskie grono zaufanych przyjaciół. Lubi planować wszelkie poczynania na dłuższy okres czasu, jest przy tym ostrożny, kilka razy przymierza się zanim podejmie ostateczną decyzje, a i to czyni niechętnie. Nie lubi bowiem kierować się chwilowym impulsem, nie lubi napięcia i ryzyka, ma kłopoty z adaptacją, toteż unika wszelkich zmian, lubi życie uporządkowane i zorganizowane. Sprawy codziennego życia traktuje bardzo poważnie. Kontroluje silnie swoje uczucia, rzadko zachowuje się w sposób agresywny, niełatwo go wyprowadzić z równowagi. Jest rzetelny, przywiązuje wielką wagę do zagadnień etycznych.

I co Ty na to?

14 komentarzy do “Ekstrawertyk czy intraweryk? – kim jesteś? – psychozabawa

 1. Witam serdecznie 😀 Skoro pytasz: odpowiadam – punkt drugi, pasuje do mnie jak ulał… Jeśli chodzi o dzieci, raczej pierwszy, ale nie do końca po za niektórymi wyjątkami …Miłego i pogodnego weekendu życzę z pozdrowieniami ! 😀

 2. Wspaniale ujęta treść.Ja mam w przewadze cechy ekstrawertyka.Lubię takie życie bardzo aktywne.Jestem jednak za wrażliwa.Mam głębokie zaufanie do Ludzi-to też nie jest dobra cecha.Trzeba ją stosować z umiarem.Już się o tym przekonałam
  Pawle-świetne masz pióro.Gratuluję

 3. Ja pasuje do 1 typu ,tylko nie zgadza sie koncowka jestem rzetelna.Jezeli chodzi o uczucia mam kontrole nad nimi,jestem stala w uczuciach.Pozdrawiam serdecznie.

 4. W zasadzie intrawertyk ale lubię zycie towarzyskie, lubię się śmiać
  i nie mam problemów
  z zawieraniem znajomości.
  Natomiast corka i syn to prawdziwi ekstrawertycy .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.